İYİ Parti lideri Dervişoğlu’ndan CHP’ye tepki: Ayarttıkları vekilleri nasıl izah edecek?

İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, CNN TÜRK’ü kabul etti. O görüşmede önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan’la görüşme olacak mı? CHP ile ilişkileri bundan sonra ne olacak? İYİ Parti’den CHP’ye geçen vekil transferleri için Dervişoğlu ne diyor ve FETÖ ile mücadele… Bu konuda İYİ Parti neler bekliyor? CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova’ya aktardı.

CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova’nın İYİ Parti lideri Dervişoğlu ile yaptığı görüşmeye ilişkin açıklama şöyle:

CİDDİ MESAJLAR

Müsavat Dervişoğlu’nu ziyaret ettik. Bir hayırlı olsun ziyaretiyle ama gündemdeki başlıklarla ilgili çok ciddi mesajları oldu. Bilhassa CHP-İYİ Parti açısından söyledikleri çok dikkat çekiciydi.

CHP’YE TEPKİ: SÖYLEYECEK LAFIMIZ OLACAK

Şimdi İYİ Parti milletvekili Aykut Kaya’nın CHP’ye geçebileceği yönündeki iddialar var. Müsavat Dervişoğlu bu iddiaları ima ederek, “Yarın grup toplantısında yapacaklarına bakarak bir yol haritası çıkaracağız. Bütün bu yaptıklarını nasıl izah edecek, Meclis’te siyasi ahlakla ilgili önerileri kendi milletvekilleri tarafından konuşulurken, siyasi ahlakla bağdaşmayan uygulamalara imza atmaya çalışmak kabul edilemez. Bir de bunun üzerine tüy dikerlerse söyleyecek lafımız olacak.” dedi.

DERVİŞOĞLU’NDAN ÖZEL’E: ACEMİ

Peki İYİ Parti’den CHP’ye başka vekil geçişi olur mu? İYİ Parti’den başka istifalar olur mu? Dervişoğlu, böyle bir endişenin olmadığının altını çizdi. Dervişoğlu, “Bir milletvekili, kendili vekil yapan değerleri yok sayarsa kararını özgürce verir.” dedi. Ama siyasi parti tarafından dizayn edilmesine karşı çıktı. Dervişoğlu bu işlerin gelecek planınna dönüşürse karşı hamlenin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Dervişoğlu, açıkçası CHP’ye bir uyarıda da bulundu. Dervişoğlu, Özel için, “Acemiliğine veriyorum. Çok bilen çok yanılır, çok konuşan çok hata yapar” mesajını verdi.

“TEHDİTKAR DEĞİLİM”

Özel ve Dervişoğlu bir süre önce baş başa bir görüşme de gerçekleştirmişlerdi. Dervişoğlu, o görüşmede bu rahatsızlıkları Özel’e iletti mi? Dervişoğlu, “O zaman bu yoktu. Birden bire aklına düştü.” ifadesini kullandı. Tehditkar olmadığının altını çizdi Dervişoğlu….

ÖZEL’E ‘TÜRKİYE’ MESAJI

CHP lideri Özel ile yaptığı görüşmeye ilişkin bilgi veren Dervişoğlu, “Türkiye’nin geleceği söz konusu olduğunda hayata baktığımız pencerenin aynı olduğunu düşündüğümü söyledim. Kırılma noktalarına baktığımız yerden bakarsanız iyi olacağını söyledim. Nasıl yorumladılar bilemem” ifadelerini kullandı. Müsavat Dervişoğlu, CHP lideri Özel’i önden uyardığının da mesajını vermiş oldu.

”Benzer bir kutuplaşmanın farklı bir alanda yaşatılmaya çalışıldığını görüyorum. Muhalefeti, iktidarı tekleştirmek, vuruşturmak da bir kutuplaştırma yöntemi.” ifadesini kullandı. Yani bu girişimlerin siyaseti CHP ve AK Parti eksenine oturtma gayreti olarak gördüğünün mesajını verdi. ”Kutuplaşma sorununu çözmesi gereken de muhalefet değil buna kim sebep olduysa, hangi gerekçe ile yaptıysa onların yapması lazım” mesajını verdi. Sıkıntının sistemden kaynaklandığını vurguladı.

“HİÇBİR ZEHİR TENEKE KUTUDA SUNULMAZ”

Peki anayasa değişikliği konusunda mevcut sistem üzerinden müzakereye açık mı İyi Parti? Dervişoğlu, ”Siyasette kapı ne tam kapatılır ne tam açılır” dedi. Dervişoğlu, ”Bir şey görmeden karara bağlayamayız. Önümüze bir teklif gelir… Ne getireceklerini bilmiyorum. Hiçbir zehir teneke kutuda sunulmaz. Mücevher kutusunda zehir sunarlarsa açmayız biz. Kırmızı çizgimiz Atatürk ve Cumhuriyetin kuruluş ilkeleri.” diye de vurguladı.

ERDOĞAN İLE GÖRÜŞME GÜNDEMİ

Dervişoğlu, Erdoğan ile görüşecek mi? Dervişoğlu, ”İlk bana sorulduğunda yeni seçilmiş genel başkandım. Tebrik için gelirse iadei ziyarete mutlaka giderim. Sayın Cumhurbaşkanı Liderler Zirvesi yapar davet ederse icabet ederim. Sayın Cumhurbaşkanı Liderler Zirvesi yapmaz bütün liderlerle ayrı ayrı görüleceğini söylerse daveti karşılıksız bırakmam.” dedi. Ama şu ana kadar bir randevulaşma olmadığını da ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir