Eğlence değil ‘olası kast’

Çiğdem Yılmaz – Türkiye dahil dünyanın dört bir yanındaki birçok ülkede zaman zaman önemli kutlamalar sırasında havaya ateş açılıyor. Türkiye’de her yıl onlarca kişi eğlenmek için atılan kurşunların hedefi oldu. Türkiye’de geride bıraktığımız 2023’te 3773 silahlı şiddet olayı yaşandı. Bu olaylarda 2318 kişi öldü, 3820 kişi de yaralandı. Ateşli silahlar nedeniyle ölenler arasında yorgun mermiden hayatını kaybedenler de var. Son vaka Aydın, Söke’de yaşandı. Düğün konvoyundan ateşlenen mermi, evde annesiyle oynayan 11 aylık Pera bebeğin ölümüne neden oldu. Yorgun mermi, silahla havaya ateş açılmasının ardından merminin ulaşabildiği menzilden irtifa kaybederek aşağı inmesine deniyor. Oldukça tehlikeli olan bu durum Türkiye’de çok can aldı.

Kişiye ulaşılamıyor

Türk-Alman Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. Ali Kemal Yıldız “Yorgun mermide temel 2 problem var. Birinci, ateşleyen kişiye ulaşılamıyor ve ceza söz konusu olmuyor. Ulaşıldığında ise kişinin bilerek ve isteyerek yapmadığı düşünüldüğünden ve olası kast ile öldürme olmadığı düşünülüp taksirden yargılama yapılıyor. Ancak biz, kalabalık bir ortamda havaya ateş açılıp ölüme sebep olunmuşsa, bu kişilerin ‘olası kastla insan öldürme’ suçundan yargılanması gerektiğini savunuyoruz” dedi.

‘Olası kastla insan öldürme’

Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Timur Demirbaş, kutlama ve benzeri bahanelerle havaya ateş ederek ölüme neden olanların “olası kastla insan öldürme” suçundan 25 yıla kadar hapis cezası ile yargılanmaları gerektiğini belirtip, şunları aktardı: “Bireysel silahlanma ve ‘kutlama’ adı altında yapılan atışlar yasaklanmalı. Ruhsatsız silahlar ve pompalı tüfekler çok yaygın. Binlerce insan her yıl silahlarla işlenen suçların mağduru. Etkin cezalandırma gerekiyor. Çeşitli cezai yaptırımları öngören kanunlarımız var ama asıl önemlisi, kontrollerin kolluk kuvvetleri tarafından etkin olarak yapılması. Denetimler yetersiz. Ruhsatsız silahlarla ilgili suçlarda tutuklanmayı gerektirmeyen, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmedilen durumlar var. Özellikle düğün gibi hava ateş edilmesi durumunda kolluğun düğünü sonlandırması gerekiyor. Onca para verip düğün organizasyonu yapan hiç kimse düğünü iptal etmek istemez.”

sekiz yıldır kimin öldürdüğü bulunamadı

İstanbul Sultangazi’de 16 Mayıs 2016 günü Pınar Gemsiz, salonda 3 aylık bebeğini sallarken göğsüne isabet eden kurşunla hayatını kaybetti. Olayın üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen genç kadını kim öldürdüğü ortaya çıkmadı. Eşi Yaşar Gemsiz, “8 yıldır herhangi bir gelişme olmadı, hala dosyamızın üzerinde gizlilik kararı var” dedi.

Onlarca kişi can verdi

2023-2024 yılları arasında manganda kurşun ile onlarca insan yaşamını yitirdi. O isimlerden bazıları;

– Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde bir düğünde havaya ateş açılması sonucu kurşunun isabet ettiği hamile olan Zemzem Özdemir ve bebeği öldü.

– Samsun’da kına gecesinde

havaya açılan ateş Ömer Yılmaz’ın ölümüne neden olldu.

– Ankara’da düğünde ateş açılması sonucu kurşunun isabet ettiği Şenol Dursun öldü.

– İstanbul’a Tokat’tan gelen kasap Doğan İçeloğlu kurban kesim alanında kurban kestiği sırada nereden geldiği bilinmeyen ve göğsüne isabet eden tek kurşunla yaşamını yitirdi.

– Kırıkkale, Keskin’de Ömer İlgün kızının düğününde havaya açılan ateş canından oldu.

– Trabzon’da asker uğurlamada havaya atılan kurşun başına isabet etti ve Perihan Dikbaş hayatını kaybetti.

Boynundan girdi ağzında kaldı

İstanbul, Pendik’te 17 yaşındaki A. Y. arkadaşıyla dondurma yemeye gitti. Evine döndüğü sırada aracıyla seyir halindeyken havaya ateş açarak ilerleyen kimliği belirsiz bir magandanın kurşununun hedefi oldu, kurşun ensesinden girerek ağzında kaldı. Şans eseri hayatta kalan Y.’nin tedavisi sürüyor. Saldırganlardan şikâyetçi olan Yazar, “Havaya ateş açan magandaolay sonrası durmadan uzaklaştı. Şahısları yakalamalarını istiyorum” dedi.

‘Siciline işlemedi’

Trabzon’da 2021’de yorgun mermi ile ölen Emir Yuşa Atıcı (15) babası Mustafa Atıcı şunları söyledi: “Kalabalık olduğu için kimin sıktığı henüz bulunmadı. Soruşturma sürüyor. Oğlumdan sonra 2 kişi daha aynı şekilde Trabzon’da vuruldu 1’i öldü diğeri ise yaralandı. Yaralanan kişiyi vuran yakalandı ancak sadece 1.5 yıl ceza aldı ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması karar verildi. Bu ceza siciline dahi işlenmedi.”

‘Ağır ceza alsaydı’

Tokat’ta Büşra Konyar (17), 2020’de başına isabet eden yorgun mermiden öldü. Silahı ateşleyen Ömer Kaya 8 ay cezaevinden kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Anne Nakşiye Konyar, “Benim kızımı öldüren bu adam ağır bir ceza alıp yargılansaydı bir daha kimse kolay kolay eline silah almazdı” dedi.

‘Adaletin olmadığı yerde çaba da faydasız’

İstanbul Sultangazi’de 2015’te yolda yürürken maganda kurşunu ile yaralanan lise öğrencisi Ahmet Emre Çavuş da 2 yıl 11 gün sonra yaşamını yitirdi. Şüpheli delil yetersizliğinden beraat etti. Dosyayı istinafa taşıyan baba Bülent Çavuş “Ülkede cezalar caydırıcı değil, adaletsizlik var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir